"אמבטיה של מילים"

את המושג ’אמבטיה של מילים‘ שמעתי לראשונה, פחות מעשור, מהפסיכולוג שלי, התעניינתי איך ילד מתחיל לדבר פתאום, והוא הבהיר לי, במילים פשוטות שמרגע שהאדם נולד הוא כמו טובע באמבטיה של מילים, שעוטפות אותו מכל עבר, האדם, התינוק נספג במילים הללו יום ביומו, ואז מתרחש רגע מרתק, לקראת סוף השנה השלישית לחייו, קסם נוירולוגי מתרחש בתודעתו שמחבר בין המילים והילד מתחיל לדבר את האמבטיה, מה שתהפוך להיות שפת האם שלו מעתה ועד עולם.

***

אם הייתי מספר לכם שברגע זה ממש מתרחשת מלחמת עולם שלישית, מי היה מאמין, הרי גדלנו על מלחמות, ראינו סרטים, היינו שומעים פיצוצים, צופים בעשן, מלחמות כאלה, זה נוקייה של פעם, המלחמה של העולם החדש אחרת. לכו לקרייה, תראו איך בסיס צבאי הפך להיות מגדל משרדים, ולא רק הקרייה, בסיסים צבאיים נוספים החליפו את עורם, המלחמה השתנתה.


בזמן שהאנושות יצאה להשתק לשנה, מעצמות עולם נלחמות ברגע זה ממש על תשומת הלב שלנו, קרב אימתנים על אינפורמציה, ידע, על מה אמת ומהו פייק, להפך ממלחמות עתיקות, הקרב שמרחש כעת הוא שקט, הנשקים סמויים מן העין, את הפצצות החליפו ערוצי הטלוויזיה ואת הקליעים מילים.


בעלי כוח יודעים יפה לרכוב על הפסיכולוגיה האנושית, הם מבינים את כוחן של מילים, את רישומן בנפשו של אדם, הם יודעים שבאמצעותן יש להם כוח להשפיע על תת המודע שלנו על המחשבות והחלומות הכמוסים שלנו, הם יודעים שרעיון הוא כוח אדיר, בלתי מוחשי שעם מעט חיים הוא מקבל תנופה וגורר אותנו אחריו, הם מכירים הייטב את האמבטיה הזו של המילים, וכך הם מעצבים אותנו, מילה אחר מילה, שוטפים אותנו, מחנכים אותנו ביד קשה, כמו מטפלת איומה בגן ילדים, ממטירים עלינו מכות וקנסות והגבלות ובידוד, חתיכת שטיף, וכמו תינוקות של אנושות שמתעוררת זה עתה, הם כופים עלינו לנו לדבר את שפתם, משתמשים במילים מפחידות כדי לתמרן אותנו, להגביל אותנו, להשאיר אותנו מובסים. אזוקים באשליית המילים הם מנתקים אותנו מהמקור שלנו, עצמנו, מציפים אותנו במילים, בסיפורים, שאנחנו חיים בעולם מוגבל שאין לנו שליטה, אבל אלה מילים, בתוך אמבטיה, למען האמת בעת הנוכחית בני אדם לא חווים מגיפה, הם בעיקר מדקלמים מגיפה, שאט אט הופכת לשפת אם.

***

תודעתנו גינת ירק, מה שנשתל היום, נקצור מחר, אנחנו הגננים של תודעתנו, הקברניטים של מחשבותינו, עולם שלם מתעורר כעת לכוח הזה של תודעה. באמצעות מילים, אנו מגלים שאנו יכולים להזין את נפשנו במחשבות יצירתיות, ועל ידי הזנחה מאפשרים למחשבות הרס למצוא את דרכן פנימה.

כעת שאנו מודעים לאילוף של העידן החדש, נבון יהיה לברור מילים, להטיל ספק, לרחוץ עצמנו באוצר מילים חדש, נשאל שאלות חדשות ונקבל תשובות חדשות, לחן חדש יתנגן באוזנינו, מוחנו יתמגנט במילים ובמחשבות שנזרע בו, והוא ימשוך את הכוחות, את האנשים ואת נסיבות החיים, רעיון יגרור רעיון ונסחף ברוח ההשראה כמו הרוח הנושאת ספינה, כך המילים ירימו אותנו אל על, או…

יקברו אותנו

הכל תלוי בדרך בה נקבע את מפרשי מחשבותינו.


אם נלך לפי צו הלב והאינטואיציה, כמעט מבלי לשים לב, רגע לפני השנה השלישית ללידתנו, מציאות חדשה תיוולד בפתאומיות ובאורך פלא, נדבר שפה חדשה, ונגלה, שקרבות החיים לא תמיד מוכרעים על ידי החזק או המהיר, המנצח הוא האדם המודע עם חכמת המילים בתרמילו.